Domov, Inšpirácie

… veci, ktoré som už dávno alebo ešte nikdy nepoužila – nočná mora alebo veselá výzva?

Pred pár dňami som nemohla v noci spať a tak mi v hlave vírili všelijaké možné myšlienky… taký čas nespavosti treba predsa správne využiť a nápady riadne zapísať, pretože u mňa je celkom možné, že si ráno už na nič nespomeniem. … v jednu chvíľu mi však  napadlo  množstvo vecí, ktoré mám doma, ale buď už dávno, alebo ešte vôbec som ich nepoužila… verte mi, ak by som to nestopla včas, možno by sa z toho vykľula aj hrôzostrašná nočná mora. No keďže tu sa učíme, ako objavovať každý deň radosť zo života… pán Freud musí ísť so svojimi psychoanalýzami na chvíľočku bokom… pretože ja som sa po tejto prebdenej noci rozhodla svoju potencionálnu nočnú moru premeniť na radosť a nové zážitky a skúsenosti a tých nemálo vecí  po dlhom čase, alebo už konečne  prvýkrát použiť…

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je I8K75KI-1024x520.jpeg

1. Misku na fondule mám približne tri roky. Keď som ju kupovala, mala som v hlave úžasný plán a milión argumentov prečo ju úúúrčite musím kúpiť. “Jasné, takú misku predsa musím doma mať! Využijem ju na romatnické chvíle s manželom, alebo aj pri stretnutí s kamoškou, ktorú pozvem na čisto dámsku trkotačku na balkón počas nádhernej hviezdnej noci a aj bársktorá návšteva bude prekvapením vyvaľovať oči…“ Hm… no určite! Moja fondule miska ležala dlho zabudnutá v najvrchnejšej skrinke v kuchyni, kým konečne prišla chvíľa ju oprášiť a postupovať podľa plánu č.1 – stráviť romantický večer s manželom!

Tu je môj recept na romantrické čokoládové fondule vo dvojici:

  • 200 g kvalitnej horkej čokolády
  • 200 ml šľahačkovej smotany
  • 1 dcl Amaretta (ale stačia aj 2 lyžice)
  • 1 lyžica posekaných orechov, prípadne aj lístky čerstvej mäty
  • ovocie podľa chuti, slané praclíky či marshmallows cukríky…

Postup: Najprv si vo vodnom kúpeli roztopíme čokoládu zaliatu šľahačkovou smotanou a nakoniec primiešame likér. Posypeme posekanými orechami a dozdobíme lístkami čerstvej mäty.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je OjCGbQ1.jpeg

2. Čínske paličky som si kúpila podstatne skôr, možno aj pred vyše šiestimi rokmi. S kolegynkou Zuzkou sme sa vybrali do divadla a potom sme zašli do čínskej reštaurácie. Vravela som si, aké by bolo fajn jesť v čínskej reštaurácii paličkami… pri najbližššej príležitosti som si ich naozaj kúpila a vyhľadala na youtube návody ako ich používať. Verte či neverte, trénovala som dovtedy, kým som sa to nenaučila… chýbali mi už len šikmé oči. Pridal sa aj manžel a pri učení sme zažili obrovský kopec srandy! Potom sme sa skutočne vybrali aj do čínskej reštaurácie a ja som tam nejedla inak, ako paličkami. Bol to fantastický pocit, niečo ako zvládnutá skúška (aj Yes man by bol na mňa hrdý) … aaaaale! Prešlo pár rokov a paličky ležali až doposiaľ odložené vzadu v šuflíku. Nastal čas ich konečne znova použiť a oprášiť naučené zručnosti! Tajne som dúfala, že to bude ako jazda na bicykli, vraj sa to nezabúda! … a tak aj bolo… chvíľku som rozmýšľala, ako sa to vlastne držia… ale ozaj len chvíľku… myslím, že celkom pokojne môžem opäť naplánovať ďalšiu návštevu čínskej reštaurácie 😀

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je CtS99K5-1024x768.jpeg

3. Ďalšou zaprášenou a podobne ako miska na fondule nikdy nepoužitou vecou, je moja kuchárska kniha ŠALÁTY. Myslím, že som si ju kúpila cez dílera, ktorý nechal na stole v práci kôpku kníh v zľave. No ako som ju kúpila, tak som ju aj založila medzi ostatné knihy. A nie je jedinou kuchárskou knihou, ktorá takto leňoší na mojej kuchynskej polici! Náhodne som teda knihu otvorila a to priamo na cestovinovom šaláte so surovou zeleninou… lepšie som otvoriť ani nemohla! Niektoré jarné bylinky mi tam síce ešte chýbali, ale šalát bol výborný a už teraz sa teším na ďalší!

Takže toto boli moje vôbec, alebo už dávno nepoužívané veci a ako tak pozerám, celkom neplánovane sa všetky tri týkajú kuchyne. …no je toho u mňa doma ešte podstatne viac, čo čaká na túto veselú výzvu, takže to beriem celkom zvesela a vidím aj na pokračovanie. Čo vy na to? Máte aj vy doma veci, ktoré nepoužívate, no stálo by za to ich konečne oprášiť? Tak hor sa na to! Určite vám prinesú kopec radosti, či chutných prekvapení, podobne ako mne teraz! Držím vám pri tom prsty!


Nutiva.sk 728×90