Domov

Valentínske plánovačky, oslava, darčeky a láska, láska, láska…

Deň sv. Valentína sa stal postupom času veľmi komerčným sviatkom, a keď príde na postoj, mnohí ľudia sú presvedčení, že láska sa má prejavovať nie len jeden, ale každý deň v roku. Aj keď s nimi nemôžem iné, ako súhlasiť, predsa len je pre mňa tento deň ( najmä v tomto období) ďalšou šancou, ako pre rodinu vytvoriť netradičný program, naplniť ho potešením či malými prekvapeniami. Príležitosť znova vedome hľadať a nachádzať vo svojom živote dôvody na radosť. Ako v rozprávke Soľ nad zlato, chvíle lásky, šťastia, pohody a bezstarostnosti sa pre nás stali nadovšetko cennými. A tak sa ešte na chvíľočku vráťme na začiatok k postojom. Ak je sviatok svätého Valentína sviatkom lásky a doma si ju denne prejavujeme, malá oslava vzájomnej náklonnosti, môže poslúžiť k tomu, aby sme medzi sebou šírili dobrú náladu, porozumenie a lásku a  navzájom si ju ešte o čosi vedomejšie prejavili. Nikto netvrdí, že je na to potrebné minúť celú výplatu. Tie najkrajšie veci často nestoja ani cent. Všetko je len a len na nás! Stačí popustiť uzdu vlastnej fantázii a občas i pozabudnúť na svoj vek!

… a ako tu nad tým všetkým tak uvažujem, úplne sa teším z toho, že tento rok vychádza Deň sv. Valentína na nedeľu a ja môžem začať hneď od rána!  Zrazu mám kopec nápadov, tak vám napíšem aspoň zopár z nich, aby som vás dostala do varu…

Valentínske raňajkové menu –  Francúzky toast

… a že by ste vôbec nepovedali, aké to bude ľahké, a že aspoň spolovice tento recept všetky poznáte? Pri francúzkom toaste ide vlastne o chlebík vo vajíčku v jeho sladkom a voňavom prevedení. Do rozbitého vajíčka pridajte trochu mlieka a do zmesi  z oboch strán  namočte  ideálne sladšie pečivo, ako je vianočka, prípadne toastový chlebík, ktoré nemusia byť úplne čerstvé.  Na miernom ohni ho z oboch strán opečte na kúsku masla. Po vybratí podávajte ešte teplé s javorovým sirupom a lesným ovocím, posypané práškovým cukrom. S diétou to teda nič spoločné nemá, zato s láskou určite!

Oslava a lá Fantázia

Ak máte menšie deti, Deň sv. Valentína oslávia tento rok s najväčšou pravdepodobnosťou spolu s vami. Preto ich môžete trochu motivovať a zamestnať už pár dní dopredu prípravami na oslavu. Srdiečok predsa nikdy nie je dosť! Staršie deti zas môžu zostaviť zoznam hier, ktoré budete počas dňa spolu hrať, vymyslieť pre každého malý darček, prípadne namixovať playlist na večernú diskotéku. Ani ak ste len dvaja, nemusíte hry vynechať. Práve naopak, ide predsa o zábavu! Ja napríklad zbožňujem hru Scrabble, preto každý tím, ktorý pospája slovo súvisiace s láskou a rodinnou pohodou, získa v tento deň bonusové body.

Tento rok síce musíte zostať doma, nikto vám však nebráni, aby ste sa nejako pekne nahodili. Potom už len naštartovať predstavivosť a tváriť sa napríklad, že vaša kuchyňa je skvelá michelinská reštaurácia. Ak by som vám povedala, že s dcérami obedujeme takmer celý týždeň vo vychytených francúzkych a talianských reštauráciach, kde nám dokonca hrá príjemná hudba a máme výhľad na Eiffelovku či šikmú vežu v Pise, asi by ste mi neuverili. Stôl si samozrejme musíme vždy vopred telefonicky zarezervovať a s čašníkmi komunikujeme výlučne v ich rodnom jazyku. Určite sa tam zastavte a pokojne sa odvolajte na mňa. Som si istá, že okamžite dostanete voľný stôl. A keď tam už budete, odporúčam vám dať si aj skvelú horúcu čokoládu. Je dokázané, že má priaznivé účinky na srdce!!!

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je ok1FLFM.jpeg

Pravá francúzka horúca čokoláda

Recept na pravú francúzku horúcu čokoládu som objavila celkom nečakane. Blogerka Romana o ňom píše, že ho dostala od kamaráta, ktorý pracuje priamo v kaviarni vo Francúzku. Okamžite som ho vyskúšala a myslím, že by ste mali aj vy. Ešte aj názov jej stránky www.zijemsrdcom.sk ma oslovil natoľko, že som vám jej recept sprostredkovala touto cestou. Veď kde je srdce, tam je predsa láska! Možno jej sladšiu podobu zakúsite práve vďaka tomuto receptu na francúzku horúcu čokoládu. Jediné na čo si musíte dať skutočne pozor, je kvalitná čokoláda s minimálne 70% obsahom kakaa, ktorú uprednostňujem od slovenských a českých výrobcov. Napríklad taká čokoláda z Nutiva.sk od značky Ajala, čo znamená po maysky prebudenie,  má BIO zloženie a okrem 70% kakaa, obsahuje aj 100% lásky, ako pri jej opise sľubuje jej český výrobca.

Tip na darček pre seba i pre neho

Nedávno som objavila veľmi kvalitné tričká zo 100% bavlny – „stopy idealistu“, do ktorých som sa pobláznila, na celkom prvý pohľad. Toto tričko má  vypovedať o tom, že jeho nositeľ má svoje vlastné poslanie, vlastné pravidlá a  odvahu žiť podľa svojho vlastného srdca. No a o srdci to celé je, tak neváham a beriem a darček mám, i keď neplánovane, v kapse a odporúčam ako orginálny nápad od šikovnej autorky Ivety Tomáškovej z Prešova.

Na záver:  Nezabudnite mu povedať alebo napísať, čo na ňom máte rada a prečo ho… možno aj po rokoch milujete. … to ostatné už nechávam na vás!

Užite si krásny Deň sv. Valentína s oslavou či bez nej, hlavne však

 v zdraví, pokoji a láske!