Moja joie de vivre

TIPY na rok 2021

Starý rok je už za nami… hm, počúvam Smooth Saxophone a Winter Coffee JAZZ a ešte stále myslím na vôňu vianočného pečiva, vôňu jabĺk a škorice a jedným očkom poškuľujem na vianočný stromček so všetkými tými jeho farebnými svetielkami. 

Rozmýšľam o prežitých radostiach, o smútkoch, o všetkom čo robí náš život krajším, o drobnostiach, ktoré máme radi a výsostne nás tešia a som presvedčená, že tento rok so svojou nádhernou jednotkou na konci nám chce naznačiť, že by bol pre nás ozaj rád  úžasným vyjadrením nového začiatku. To, aký bude, však záleží vo veľkej miere od nášho postoja ku všetkému, čo sa okolo nás deje. 

Nie som žiadnym veľkým vyznávačom predsavzatí, preto som sa rozhodla len pre niekoľko tipov, ktoré som zaznamenala do svojho bodkovaného plánovača a zároveň som ho tým pasovala na svojho verného sprievodcu počas celého roka 2021. A to je teda poriadne zodpovedná úloha, vlastniť všetky inšpirácie, tipy a postrehy súvisiace s joie de vivre (radosťou zo života) v mojom podanío ktoré sa s vami chcem podeliť.

1. Na prvé miesto vo svojich plánoch postavte seba.

Nik nie je dôležitejší ako vy a vaša spokojnosť, pretože len šťastný človek obšťastňuje svoje okolie a priťahuje šťastné situácie. Nie, vôbec nehovorím o sebeckosti ani o ničom podobnom. Inými slovami, zo suchej studne sa voda načerpať nedá.

Ak teda chceme do svojho okolia vyžarovať radosť a spokojnosť, musíme ich v prvom rade nosiť v sebe. Nech je  teda vo vašom plánovači číslom jeden, urobiť si čas na horúci kúpeľ, voňavú kávičku s vyloženými nohami či prechádzku v nádhernom lese. No a potom sa už možete spokojne usmievať popod fúz na svoje deti,  svoju polovičku,  priateľov, kolegov či šéfa. 

2. Buďte tu a teraz.

Starý rok je za nami a ten nový sa ešte len začal. Minulosť už nezmeníme, no a budúcnosť, tá je presne výsledkom toho, aké myšlienky nám víria v hlave, čím sa zaoberáme, čo hovoríme a čo robíme práve teraz. Nestrácajme preto drahocenný čas a vedome zameriavajme pozornosť na prítomný okamih, ktorý máme ako jediný  možnosť tvarovať do podoby štvorlístka 🙂 

3. Príjmite sa!

Viem, že sa to ľahko hovorí. No naozaj, i keď sa túžime neustále zdokonaľovať, skúsme sa občas vykašľať na predstavu o tom, akí by sme mali byť či na to, čo si o nás myslia a čo od nás očakávajú iní a príjmime sa v danej chvíli presne takí, akí práve sme, ba čo viac, zamerajme sa na to, čo už na nás skvelé je!

4. Každý deň si nájdite dôvod na radosť.

Každý deň je dar, nejde vrátiť späť a to je pre mňa obrovský  dôvod naučiť sa dívať na svet radostnejšími očami. Skúste si viac všímať hoc i malé, no  krásne veci, akými sú napríklad skvele upečený slivkový koláč podľa nového receptu, kompliment alebo to, že ste si počas hektického dňa ukoristili chvílku pre seba.

5. Odpúšťajte.

Možno sa vám zdá, že odpustením urobíte ústupok opačnej strane, no nie je to celkom tak. Odpustenie prináša v prvom rade vnútorný pokoj tomu, kto odpúšťa. Na fyzickej úrovni lieči, uzdravuje. Necháva minulosť minulosťou a umožňuje naplno si vychutnávať život. A o to tu predsa ide, či nie? Preto odpúšťajte, odpúšťajte a znova odpúšťajte!

6. Dýchajte zhlboka.

Dych znamená život. S prvým dychom sme na svet prišli, s posledným z neho odídeme.  Je dôležité občas sa zastaviť a dovoliť si vydýchnuť všetok stres, únavu, preťaženie. Vyberte sa na prechádzku, pozorujte západ slnka, hladinu vody či hviezdy na oblohe a pomaly zhlboka dýchajte. Potrebuje to vaše telo, mysleľ i vaša duša… občas to všetko naozaj potrebujeme poriadne predýchať…

7. Verte v ochranu.

Či už veríte v Boha, Vesmír, anjelov či vo svoju vnútornú silu verte, že v každej chvíli svojho života ste chránení. Jenoducho tomu verte!

8. Napíšte si a nakreslite svoj život

Podobne ako prvý, aj tento nápad mal pre mňa ukrytý môj bodkovaný plánovač a veru sa ním nechám inšpirovať a ako inšpiráciu ponúkam aj vám. Nie je nič lepšie, ako vidieť svoj  život v pestrých farbách. Ja už som si prichystala bohatú výbavu v podobe fixiek na kaligrafiu, pásiek washi, pierok, stužiek  a rôznych ozdôbok. 

A táto malá anjelská víločka s pierkami na svojich šatách mi našepkáva, že si mám v tom svojom  živote primaľovať aj veľký úsmev, ktorý mi pomože zachovať si dostatočný nadhľad nad vecami, ktoré ku mne v živote dennodenne prichádzajú.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *