Inšpirácie, Krása

… o živote na Slovensku, o rozdieloch medzi francúzskymi a slovenskými ženami + recept priamo z francúzskej kuchyne

Aude je Francúzkou žijúcou na Slovensku, s ktorou sa žiaľ zatiaľ ešte osobne nepoznáme, no bola milá a ochotná poskytnúť nám svoj pohľad na život vo Francúzsku a na Slovensku a tiež na francúzske a slovenské ženy. Prekvapením pre mňa bolo, že kým svet obdivuje posvestnú krásu Francúzok, ony sa, podobne ako Aude, nemusia cítiť od ostatných žien na svete ničím výnimočné a ako v interview aj sama hovorí, nezáleží na tom, odkiaľ ste, ale nakoľko dokážete byť inšpiratívne pre svoje okolie. Zároveň, ako ma v e-maily upozornila, to čo napísala je iba jej osobný názor a  možno iná Francúzka by na položené otázky odpovedala úplne inak. Poďme teda na sľúbené interview:

  • Aude, mohli by Ste sa nám v krátkosti predstaviť a niečo nám o sebe prezradiť?

Ahoj, volám sa Aude. Áno, viem, zvláštne meno pre Slovákov, ale vo Francúzsku frekventované meno v čase, keď som sa narodila (teraz sa už nedáva vôbec). Tento rok budem mať 40 rokov. S priateľom máme 2 deti – chlapcov, takže sa vôbec nenudím. Veľmi rada čítam, cestujem, pozerám filmy, varím, chodím do reštaurácie. Keď som mávala viac času, rada som chodievala na koncerty. Milujem čokoládu a syr. No a na Slovensku som viac ako 10 rokov, už to ani nepočítam … kvôli priateľovi, ktorý je Slovák.

  • Aude, ako vnímate svoj život tu na Slovensku oproti životu vo Francúzsku, kde Ste sa narodili a vyrastali?

Medzi svojím životom vo Francúzsku a na Slovensku nevidím nejaké veľké rozdiely. Môžem robiť tie isté veci čo sa týka voľného času, služieb… sú viac menej podobné. Iba plat je väčší vo Francúzsku. Neplatíme tam tak vysoké dane. Francúzsky štát tiež viac podporuje rodiny, takže je tam iná životná úroveň. Na Slovensku sa mi zas páči, že môžeme ísť všade na turistiku  a všade je veľa bufetov! Len mi tu chýba more.

  • Žijete viac francúzskym alebo slovenským spôsobom života? V čom konkrétne spočíva tento Váš spôsob života?  

Mám pocit, že francúzskym spôsobom života žijem najmä čo sa týka jedla a vzdelávania detí. Ale žijeme na Slovensku, takže je jasné, že žijeme väčšinou slovenským spôsobom života (napríklad sa vyzujeme, keď prídeme domov, veľmi často si umývame ruky…),  ale nemávame na obed polievku, ako je to na Slovensku zvykom. A veľa vecí mixujeme (napríklad veľkonočné tradície máme francúzske aj slovenské).

  • V čom vnímate najväčší rozdiel medzi francúzskymi a slovenskými ženami, čo sa týka ich mentality, tradícií, no i osobného štýlu?

Na túto otázku je ťažko odpovedať lebo si myslím, že každá žena je iná a nezavisí to od jej národnosti. Najväčší rozdiel však vnímam medzi matkami, lebo tu na Slovensku sa maminy o deti starajú do 3 rokov, čo nie je zvyčajné vo Francúzsku, ale čo veľmi rešpektujem. Podľa mňa je to na výbere rodiča a nedá sa to súdiť. Na Slovensku som zažila nepríjemne momenty a počúvala nepekné komentáre práve v súvislosti s tým, že som do práce nastúpila, keď mali moje deti rok. Naviac to bolo o to ťažšie, že som nemohla dlhodobo kojiť…  Vo Francúzsku má žena na výber či chce kojiť alebo nie, už v  nemocnici. Druhý rozdiel podľa mojej osobnej skúsenosti je, že ženy, ak sa im v práci niečo nepáči, zostanú ticho, nepovedia nič. Berú to, že je to jednoducho tak! A myslím, že to platí rovnako aj u mužov, hoc ja mám iba kolegyne. Vo Francúzsku, keď niečo nie je fér, povieme to šéfovi!

  • Francúzky sú vo svete vnímané ako ženy, ktoré dokonale ovládajú umenie byť samé sebou, ktoré sú symbolom prirodzenej krásy, ženskosti a atraktivity. Ako to vnímate Vy? V čom podľa Vás spočíva ich tajomstvo?

Podľa mňa je to stereotyp, lebo každá žena, či už Francúzka alebo Slovenka, je iná. Nemám pocit že Francúzky sú symbol niečoho. Sama sa nepovažujem za neodolateľnú a naozaj nepoznám ani žiadne tajomstvo, preto vám nemôžem v tomto pomôcť.

  • Aká je pravda o červenom rúži v kabelke každej Francúzky, o pruhovanom tričku a červenej baretke? Patria tieto veci skutočne medzi povinnú výbavu každej Francúzky?

NIE! To je naozaj stereotyp a stačí íst do Francúzska, aby človek videl, že to nie je pravda. To je ako by som povedala, že každý Slovák sa oblieka ako Jánošík!

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Nh57IpM-925x1024.jpeg

  • Je niečo na slovenských ženách, čo sa Vám páči, čo Vám imponuje?

Ako som už spomínala, na ženy sa nepozerám podľa národnosti. Ženy ma môžu inšpirovať, alebo ich možem obdivovať na základe toho čo robia. Ale môžem povedať, že slovenské ženy su krásne! A čo sa mi tu ozaj páči je pocit, že rodiny sú viac solidárne, starajú sa o starých rodičov, žijú často s nimi. To sa len málo vidí vo Francúzsku. Slovenky, ktoré poznám majú tiež silný vzťah s ich matkami.

  • Čo by sa mohli podľa Vášho názoru Slovenky od Francúzok naučiť? Prípadne opačne.

Slovenky by sa nemali báť stáť si za svojou pravdou. A matky by nemali zabúdať, že sú tiež ženami a nie iba matkami! Francúzsko by zas malo predĺžiť materskú dovolenku, ako je to tu na Slovensku a uznať, že je to  nevyhnuté!

  • Sú francúzski muži naozaj tak šarmantní a pozorní k ženám, ako sa to o nich hovorí?

To závisí zase od každého muža, každý je iný! Avšak nie všetci sú šarmantní a pozorní, to určite nie. Podľa mňa, francúzski muži sú len viac otvorení a neboja sa íst rozprávať so ženami, flirtovať. Ale zase na druhej strane na vás môžu pískať na ulici. A v niektorých mestách vo Francúzsku sa bohužiaľ niekedy ako žena môžete cítiť aj nebezpečne. Napríklad v noci keď ste sama a čakáte na autobus. Nikdy som sa takto necítila na Slovensku. Slovenskí muži majú podľa mňa viac rešpektu voči ženám.

  • Aký jednoduchý recept na francúzske jedlo, zo surovín dostupných na Slovensku, by Ste slovenským ženám odporúčali vyskúšať? Smiem poprosiť recept?

Vo Francúzsku sa robí veľa slaných kolačov, “des tartes salées”.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je dx6jPUR.jpeg

RECEPT: Na lístkové cesto dajte napríklad : špenát a modrý syr  alebo cuketu a kozí syr, prípadne údeného lososa a špenát. Potom zmiešate 3 vajcia s 250 ml smotany, polejte tým pripravené cesto a dajte upiecť do rúry vyhriatej na 180 °C na 45 min.

—————————————————————————–

Aude, srdečne Vám ďakujem za obohacujúci rozhovor, ktorý nám od Vás, ako od rodenej Francúzky poskytol pohľad aj z inej stránky. Špeciálne ma teší Váš názor na nás, slovenské ženy, ktoré si možno často ani neuvedomuje vlastné kvality či nedostatky!

A vy milé ženy, ktoré rady navštevujete môj blog, ak ste čítali predchádzajúce interview s Máriou, určite ste si v niečom veľmi podstatnom všimli zhodu. Ak nie, rada vám ju pripomeniem. Obe dámy totiž okrem toho, že apelujú na naše sebavedomie, nám zároveň vo svojich odpovediach zanechali skrytý odkaz: 

„Matky by nemali zabúdať, že sú tiež ženami, nie len matkami!“

… za zamyslenie to určite stojí! No a ja sa opäť teším na vaše názory, úvahy a postrehy dolu pod článkom… Majte pekné dni! A ozaj, ak by ste po tomto slanom koláči mali chuť aj na sladké pochúťky z francúzskej kuchyne, nezabudnite na horúcu francúzsku čokoládu a francúzsky toast s ovocím …

Vaša Mirka