Moja joie de vivre

O mne

Kto som

Som manželkou a matkou dvom úžasným dievčatám, ktoré sú spolu s mojím manželom mojimi veľkými učiteľmi. No predovšetkým som veľkou žiačkou života a ženou, ktorá sa riadi intuíciou a denne sa usiluje o to, aby bola v súlade s hlasom svojej duše aj napriek tomu, že sa možno mnohým znepáči.

Som ženou, ktorá sa dnes už cíti byť jedinečnou bytosťou s mnohými darmi, cíti sa dobre vo svojom tele a má sa rada taká aká je.

Žijem v hlbokom presvedčení, že pre každého je tu všetkého dosť a že život, Boh, Vesmír… nám dal úžasné prostriedky, vďaka ktorým je možné starať sa o svoje telo a dušu a zveľaďovať ich nádherným spôsobom, ak si to sami zvolíme, ak to sami chceme … 

Aj preto sa dnes snažím využívať všetko čo som sa doposiaľ naučila v starostlivosti o svoje telo i vnútro hravo a s radosťou.

… denne sa usilujem kráčať a viesť seba i svoje dcéry po ceste vedomej ženskej krásy, zdravia a vnútorného naplnenia. Spolu sa tak učíme objavovať radosť z maličkostí každodenného života v ženskom tele, ktoré sme dostali do daru.

To všetko ku mne však neprišlo len tak zo dňa na deň ako mávnutím čarovného prútika...

Moja cesta k tomu kým som dnes, bola už od detstva popretkávaná pocitom inakosti. Často ma viedla k utiahnutosti, samote a presvedčeniu, že ešte aj to, že som ženou,  obnáša mnoho obmedzení a nevýhod. V mojom živote bola hromada obrovských otáznikov, ktoré sa týkali najrozličnejších oblastí môjho života. A tak ma život začal učiť… chcel mi dať odpovede na moje otázky a túžil po tom, aby som veci nie len vedela, ale ich aj chápala a vnímala a precítila svojím vnútrom. …a tak začal dávať postupne, pekne poporiadku lekcie… aby ma ako múdry učiteľ viedol cestou poznania a porozumenia súvislostiam.

V dospelosti pokračoval cez zamestnanie, kolegov, moju rodinu, no najmä cez moje dcéry a reálnu obavu o ich zdravie, ktorá sa premenila na každodenný strach a začala tak ovládať moje myslenie a konanie.

Rady, ktoré som v tom čase dostávala od svojho okolia, boli plné hodnotenia môjho života (toho aká som a čo robím nesprávne) podľa toho svojho a snahy radiť mi na základe osobných skúseností, ktoré však nemali nič spoločné so mnou a mojím životom a preto nepomohli, skôr prehĺbili pocit nepochopenia.

Toto všetko ma ale zároveň doviedlo k zisteniu, že všetky odpovede dávno nosíme v sebe a vlastníme tiež všetky potrebné nástroje, pre pomoc sebe i svojmu okoliu… zistila som, že nič v živote sa nedeje len tak náhodou, ale že všetko má svoj múdry dôvod, ktorý nás vedie k tomu, aby sme sa stali práve tým, kým máme byť a prečo sme tu.Tak som teda postupne prijala svoju rolu žiaka.

 Učila som sa, snažila pochopiť, načúvala intuícii a púšťala sa bez dlhého zvažovania do vecí, ktoré mi predostrela moja duša ako správne. Konala som tak s presvedčením, že všetko sa deje pre nejaký účel… aj keď som ešte nevedela pre aký…

Určitý čas som sa venovala ženskej kráse a líčeniu,  a navštevovala kurzy brušného tanca. Neskôr som si urobila lektorský kurz jogy a stala sa inštruktorkou pre skupinu žien. Pre vlastnú potrebu som si urobila aj on-line kurz hormonálnej jogy. Keďže mám rada esenciálne oleje a aromaterapiu, absolvovala som aj kurz Aromatouch masážnej techniky, ktorú s radosťou a nadšením využívam. Z alternatívnych metód som sa naučila techniku kvantovania, kraniosakrálnu terapiu a nakoniec aj theta healing … Všetko toto sa snažím zladiť s prírodnými a mesačnými rytmami, čomu sa  bližšie venujem na svojej FB stránke TerraLuna.

 Vo svojom živote vnímam viacero zlomových období,

no za najväčšie, hlavne čo sa môjho životného poslania týka, považujem práve toto obdobie posledných dvoch rokov.

Práve počas neho som sa rozhodla založiť webovú stránku inšpirovanú povestným francúzskym JOIE DE VIVRE, čo znamená radosť zo života, aby som obohacovala a povzbudzovala ženy  k objavovaniu radosti života aj v neľahkých chvíľach. 

… a práve počas neho bolo diagnostikované mojej mladšej – vtedy 6 ročnej dcérke ochorenie diabetes mellitus 1. typu, popri ktorom sme riešili aj iné pridružené problémy.

Zrazu som zo dňa na deň musela tu svoju radosť zo života omnoho viac ako predtým (… a často poriadne nevyspatá) hľadať a nachádzať vedome. Viem, že je v živote veľmi ľahké skĺznuť do beznádeje a na všetko rezignovať. V mojom živote i v živote mojej rodiny bolo takých chvíľ naozaj dosť, no viem, že mám na výber, aký postoj voči životným situáciám zaujmem. 

Dennodenne si volím cestu zázrakov,

nachádzania radosti v maličkostiach každodenného života, cestu života 

TU a TERAZ.

Viem, že to neznamená mať na perách naškerený úsmev 24 hodín denne. 

Je to cesta pokorného hľadania a nachádzania seba samej so všetkými darmi a cnosťami, no i prijatia svojich temnejších stránok a práce s nimi.

V súčasnosti vnímam u ľudí veľký nedostatok radosti zo života … ako keby mali výčitky, že by sa mali to života tešiť, keď je vo svete toľko smútku. Ale ja viem, že práve toto je cesta. Dopriať sebe i iným lásku a radosť. 

Verte, že nikomu nepomôžete zdvihnúť sa zo dna, ak na ňom budete samé.

… a ten život proste len plynie… 

Nie je čas plytvať tým úžasným darom zobudiť sa do nového dňa. 
 
Ak teda chcete kráčať spolu so mnou cestou vedomej krásy, zdravia a radosti zo života, ste tu srdečne vítané. Spolu sa nám pôjde omnoho veselšie!
 

Mirka Panáková