Handmade, Inšpirácie, Krása

Leto na vidieku – čo si určite nezabudnúť nabaliť a ako si to správne užiť

Ak ste to náhodou tento rok s dovolenkou pri mori vzdali, stále je ešte čas niekam vyraziť a bez skromnosti si užiť to najlepšie leto. Prilepiť na nástenku túžob a prianí hoc i ružovou žuvačkou PEDRO nálepku s nápisom: Toto bude moje leto snov!, zbaliť kufor s “najnevyhnutnejšími potrebnosťami” (vidíte, že som to nachlp dodržala) a vyraziť. My sme tentokrát neodolali vábeniu vidieckeho prostredia a s rodinou sme odcestovali na chalupu. Nezaobišla som sa bez týchto vecí:

Slnečné okuliare a klobúk. Tento rok zvíťazil biely klobúk nad klasickým slameným s kvetinami. Možno aj preto, že to posledné čo som v telke pred odchodom videla bola talianská komédia Neznášam leto. Je o tom, ako sa tri úplne rozdielne talianské rodiny vybrali na výlet a cestovná agentúra im všetkým omylom prenajala ten istý dom, čo malo za následok, že museli stráviť leto spolu proti svojej vôli.  Odporúčam pozrieť, zaručene sa nasmejete! No a slnečné okuliare samozrejme! Tie v lete určite nesmú chýbať. 

Bavlnená blúzka s výšivkou ako od babičky. Tú svoju nosím na dedine spolu s koženou kapsou alebo s veľkým slameným košíkom a náušnicami. …ale so slamou to určite netreba príliš preháňať, aby sa do vás nepustil nejaký hladný bylinožravec, ktorému ani na um nezíde, že ste chcela byť proste len prírodne ladená a aj na dedine štýlová. Žartujem! Pokojne sa obklopte prírodnými materiálmi presne tak, ako to cítite… slama, prútie, koža či drôt… k tomuto prostrediu jednoducho patria!

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je IMG_20210730_162844-Copy-798x1024.jpg
Vľavo hore klobúk, pod ním bavlnená vyšívaná blúzka s náušnicami z prírodneho materiálu, vľavo dolu plavky, slnečné okuliare, foťák. Vpravo hore pestrofarebné handmade korále, časopis Elle, pod ním kozmetická taštička, vpravo dole farebný zápisník na zážitky z leta.

Foťák. Ten proste byť musí! Vždy, šade, za všetkých okolností a bodka.

Zápisník na letné dobrodružstvá. Dopriať si farby v akejkoľvek podobe, hoc i na pestrofarebnom zápisníku je heslom, ktorým som sa, ako vidíte, neváhala riadiť.  Všetky krásne zážitky, na ktoré by sa inak časom zabudlo, v ňom takto  zostanú zaznamenané a aj počas chmúrnych dní vyčaria na tvári úsmev …

Obľúbený časopis ku káve, čo rozdúcha letnú pohodu.  … vonku na hojdačke mám najradšej niečo, čo ma inšpiruje… niekedy je to len skvelá umelecká fotografia, recept na nové jedlo či dizajnérsky kúsok… Určite  nič z toho, čo dá hlave príliš zabrať. A popritom zrazu zistím, že moje dcéry  počas tvorivého popoludnia vyrobili náhrdelník krajší ako ten, čo núkajú módni guruovia za nekresťanské peniaze. Ozdobte sa v lete pestrofarebnými náhrdelníkmi, ktoré vás rozveselia a dostanú do nádherných pozitívnych vibrácií.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je cxPpOYi.jpeg

No a keď sme už pri tých pozitívnych vibráciách, mám tu pre vás ešte pár skvelých tipov:

Využite plody leta a urobte si z nich zásoby na zimné obdobie. Ja som sa tento rok vytešovala z ríbezlí, ktoré som si zavarila na spôsob brusníc. S manželom ich baštíme ku Camembertu, alebo ich pridávam do bublaniny, či ako súčasť môjho piknikového menu. Nie je s tým veľa práce a výsledok bol pre mňa natoľko ohromujúci, že tento recept využívam už pár rokov. 

Ríbezle s nádychom brusníc

Recept: 1 kg ríbezlí, 600 g kryštálového cukru, 1/2 ČL mletej škorice, 2 PL rumu, citrónová šťava. Pre ešte voňavejší kompót môžete pridať aj klinčeky a badyán.

Postup: Umyté a očistené ríbezle varíme spolu so všetkými ingredienciami asi 10 minút, pričom si dáme pozor, aby sa úplne nerozvarili. Dobre uzatvorené fľaše obrátime hore dnom a necháme vychladnúť.

Tipy: Použiť môžete ako prílohu k mäsu a syru, alebo ho dať do piškótových koláčov a báboviek.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je IMG_20210725_134747-1024x768.jpg

Vyberte sa na túru a spoznajte okolie. Ja som oprášila svoje dvadsaťročné Baťovky – vysokoškolská koženotopánková láska na prvý pohľad. Za krátku chvíľu sa zrodili aj plány hodné ich využitia… presne tak sa to robí, keď sa dvaja veľmi ľúbia! Ja a moje staré kožené topánky sme proste nerorozlučný pár!

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je IMG_20210731_213120-768x1024.jpg

Nechajte budíka, dať si proste šlofíka. Ako inak sa získava stratená energia… keď treba, tak si najskôr poriadne pospite a doprajte to, čo doma počas pracovných dní najviac chýba! V zdravom tele zdravý duch. A spánok k zdraviu rozhodne prispieva. Tak odfukujte koľko sa vám ráči… máte odo mňa povolenie vypnúť všetky budíky, mobily a zvoneniachtivé aparáty.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je IMG_20210731_195606-1024x768.jpg

No a keď už budete plné pozitívnej energie, nič neriešiace a všetko s pokojom prijímajúce, môže sa vám kľudne stať, že si na vás sadne šťastie v podobe pestrofarebného motýľa a vôbec sa mu od vás nebude chcieť letieť inam… aj takéto veci sa stávajú!