Krása

… o živote Francúzov, o povestnej kráse a tajomstvách francúzskych žien + postrehy priamo z Paríža

Mária P. je Slovenkou žijúcou vo Francúzku a zároveň mojou skvelou priateľkou, s ktorou som sa zoznámila pred vyše dvadsiatimi rokmi, kedy sme sa počas štúdia na vysokej škole ocitli na spoločnej privátnej izbe. Je úžasná, energická a veľmi inšpiratívna žena, ktorá sa so svojím manželom Frédéricom zoznámila už počas vysokoškolského štúdia psychológie, kedy v čase letných prázdnin pravidelne chodievala pracovať pre charitu do Lúrd. Niekoľko rokov bývali tu na Slovensku, no potom sa odsťahovali do Francúzka, kde žili päť rokov v Paríži. Momentálne žijú so svojimi tromi nádhernými deťmi už päť rokov v  Bretónsku (na konci zeme) pri mori, kde je to, podľa Máriiných slov, ako v romantických filmoch od Rosamudy Pilcher… majáky, čajky, more… Na naše zvedavé otázky týkajúce sa života vo Francúzsku a toho v čom spočíva tajomstvo povestne krásnych Francúzok, nám Mária odpovedla takto:

 • Mária, ako vnímaš svoj život vo Francúzku oproti životu tu na Slovensku, kde si sa narodila a vyrastala?

Toto je veľmi široká téma. Mne sa vo Francúzsku  žije dobre.  Cítim sa tu v bezpečí… Páči sa mi, že je to tu v niektorých aspektoch života veľmi kolektívne. Napríklad, keď sú  letné prázdniny, celé Francúzsko tým žije. Obchody, telka, reportáže, filmy, všetko je o prázdninach, ľudia sa presúvajú hore dole po Francúzsku v kolónach a mne sa to nesmierne páči. Podobne je to však, aj keď sa Francúzi  stretnú niekde v zahraničí. Jednoducho sa spriatelia. Raz, keď sme boli s celou rodinou na ostrove Rhodos v Grécku, v lietadle z Paríža nás išlo mnoho Francúzov do toho istého hotela. Keď sme sa potom ešte v ten večer všetci zišli na večernom programe a moderátori hľadali skupiny do súťaže, všetci Francúzi držali spolu. Komunita bola vytvorená doslova za štvrť hodiny. V tom hoteli bolo aj plno Slovákov, no nikto nechcel zodvihnúť ruku, aby sa zapojil do súťaže a ani počas nej sa medzi sebou navzájom nepodporili. Keď na otázku odpovedal Francúz, všetci mu našuškávali, aj keď sme sa nikdy predtým nevideli. Keď odpovedal správne, všetci kričali, objímali sa a  skákali. Slováci len zatlieskali a bolo. …tam som si uvedomila rozdiel!

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Yl7DQ4c.jpeg

 • Žijete viac slovenským alebo francúzskym spôsobom života? V čom konkrétne spočíva tento váš spôsob života?

Super otázka! O tomto by sme sa mohli baviť hodiny. Povedala by som, že žijem po francúzsky so slovenskými prvkami 😉 Varím na striedačku slovenské a české jedlá. Už viem, kde čo nájsť, čo sa týka ingrediencií. Decká milujú halušky, pirohy, kôprovú omáčku, sviečkovú, španielské vtáčiky, vepřo-knedlo-zelo, české buchty, vianočku, buchty na pare aj rezance s makom. Avšak jediný moment v roku, kedy žijem po slovensky  na sto percent sú Vianoce. Nie je nič lepšie, ako naše slovenské Vianoce! Slovenské koledy, medovníčky, všetky tie koláčiky, vianočný šalát, med, cesnak a rozkrojené jabĺčko, adventný veniec, betlehem a polnočná omša. Sú to nádherné tradície, ktoré Francúzi nemajú, a ktoré sú naozaj jedinečné! Neviem, či si  Slováci uvedomujú, aká je to nádhera.

 • V čom vnímaš najväčší rozdiel medzi slovenskými a francúzskymi ženami čo sa týka ich mentality, tradícií, no i osobného štýlu?

Je tažké zhrnúť všetky Francúzky spolu. Budem hovoriť zo svojej vlastnej skúsenosti, teda o tom, s čím som sa ja stretla. Zhrnula by som to asi tak, že francúzske ženy sú sebavedomé a nezávislé. Vedia čo znamenajú, čo dokázali a vážia si to! Sú rady, keď sú finančne nezávislé. Veľmi sa o seba starajú, športujú, jedia veľmi zdravo, bio.  Mám kamošky, ktoré veľmi dbajú o pleť a majú tisíc krémov.  Jeden na noc, druhý na deň, na oči, na mini vrásky, rôzne olejčeky. Francúzky dbajú o pleť a to je tá ich prirodzená krása.  Potom im už stačí len  maskara a rúž. Sú elegantné za každých okolností (tým sa nemyslí, že sú namaľované, keď vynášajú kôš). Veľa žien nosí sukne. V lete, v zime, keď prší. Sukňa je základ ženskosti. Francúzsku manikúru som na Francúzke ešte nevidela. Ale pekne nalakované nechty majú vždy.  Laky sa menia s aktuálnou sezónou. A tiež som nevidela bežnú Francúzku, aby mala nalakovaný  prstenník iným lakom alebo zdobením či kamienkom.

 • Francúzky sú vo svete vnímané ako ženy, ktoré dokonale ovládajú umenie byť samé sebou, ktoré sú symbolom prirodzenej krásy, ženskosti a atraktivity. Ako to vnímaš Ty?

Ja by som povedala, že v jednoduchosti je krása. Stačí len dobre vybrať tie prvky jednoduchosti. Mať peknú bielizeň (čipkovanú), na to len tričko či halenku, sukňu a balerínky. Pekne nalakované nechty, maskaru a rúž. K tomu doplnky. V Paríži som si všimla, že tie pravé Parížanky, dámy, nosia ako náušnice len jednoduché perly. Pristanú  ku všetkému. A tiež náramky. Je to také ženské!  Ak retiazku, tak len jemnučkú  s niečim malým.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je TXWXPcD.jpeg

 • Aká je pravda o červenom rúži v kabelke každej Francúzky, o pruhovanom tričku a červenej baretke? Patria tieto veci skutočne medzi povinnú výbavu každej Francúzky?

Pruhované tričko sa vo Francúzku spája skôr s Bretónskom a námorníkmi. Je to taká francúzska klasika. Mať aspoň jedno v šatníku, k tomu jednoduché džíny či sukňu a balerínky (najlepšie červené alebo modré). Tých tričiek mám v šatníku aspoň štyri kusy. Krátky rukáv, dlhý rukáv, rôzne výstrihy. Baretkou som známa skôr ja (tu, kde bývam). JA MILUJEM BARETKY! Čo sa týka rúžu, je to naozaj tak! Snáď každá moja kamoška tu, má v kabelke rúž. Ja sama som na Slovensku červený rúž nikdy nemala. A až na základe tejto otázky som si uvedomila,  že tých červených rúžov mám momentálne asi desať a aj jeden či dva v kabelke. Raz dávno som obdivovala jednu kamošku, aký má krásny rúž. Spýtala sa ma, prečo si ho teda nekúpim, ak sa mi tak páči. Odpovedala som jej, že mne sa červená nehodí. Ona na to, že každej žene sa hodí červená, len musí najsť ten správny odtieň.

Moj typ:  Ak si dáš červený rúž, nenalíč si veľmi výrazne oči. Len trošku maskary a rúž.

 • Je niečo na francúzkych ženách, čo sa Ti páči, čo Ti imponuje?

Páči sa mi, že  si napriek tomu, že majú deti, vedia zariadiť čas tak, aby mohli byť len so svojím manželom. Dať deti strážiť babke či spať ku kamoške a ísť von, na večeru len vo dvojici. Zájsť si na prechádzku či piknik na pláži, do kina… Keď je rodina poblízku, zvykne sa to robiť tak, že deti si striedajú počas víkendov švagrovci. Pár, ktorý práve deti nestráži, ide von. Alebo si ženy občas idú niekam sadnúť s kamoškami, zatiaľ čo sa manžel  postará o deti. S deťmi sú naplno, ale tiež vedia, že je dôležité byť aj ženou!

 • Čo by sa mohli, podľa Tvojho názoru, naučiť Slovenky od Francúzok?

To neviem presne povedať. To záleží od každej z vás, či a čo sa vám na nich páči. Slovenky sú krásne ženy. Vedia si krásne zladiť oblečenie a sú nesmierne šikovné a zručné. Slovenky úžasne pečú, sú šikovné gazdinky a nesmierne obetavé mamy. Vezmite si z Francúzok to, čo sa vám páči. A buďte na seba hrdé!

 • Sú francúzski muži naozaj tak šarmantní a pozorní k ženám, ako sa to o nich hovorí?

To záleži od toho, či je to len taký bežný chlap na ulici, alebo váš manžel 😉 . Ale skutočne sa neboja povedať, ak ste pre nich krásna. Pamätám sa, že keď za mnou môj Chéri chodil na Slovensko, mával plný kufor darčekov. Nedal mi ich však hneď všetky naraz! Každý deň ráno ma pri posteli čakal nový šperk či šaty. …

Francúzi doma upratujú! Umývajú dlážku, perú, umývajú riad a varia. Určite nie všetci, no za ten čas, čo som tu,  poznám deväťdesiat percent chlapov, ktorí dom udržujú rovnako ako ženy.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je rAobvGL.jpeg

Moje parížske postrehy:   

 1. Parížanky majú na oknách muškáty.
 2. Keď idú na kúpalisko či na pláž, nevláčia  so sebou tašky plné  jedla;  majú len prútený košík, uterák, voňavý olej, knižku a dózu s ovocím (napr. hrozno) a flašu vody. K tomu šaty.  Na pláž zásadne šaty a klobúk!
 3. Parížanky si po práci idú dať niekam café či pohár vína na terasu.

———————————————————————————-

Srdečne ďakujem Márii za toto  krásne a inšpiratívne interview ❤ a vám milé žienky za položené otázky. Pevne verím, že ste si našli tie svoje odpovede a inšpirácie do ďalších dní! Majte krásny MDŽ a užívajte si svoju ženskosť s rovnakou vášňou, ako to robia Francúzky!

Máriu nájdete aj na jej krásnom a inšpiratívnom blogu:  www.ca-me-plait.com  

Nezabudnite ju tam navštíviť a mne dať vedieť, ako sa vám tento blog páčil!