Domov

HYGGE, pocit šťastia, bezpečia a útulna

Dnes trochu o Dánoch, o pocite šťastia a o hygge ❤ 
Keď pred pár dňami začalo konečne snežiť, bolo to to prvé, čo mi napadlo. Je to zrejme preto, že ma hygge veľmi fascinuje a koniec koncov som vám sľúbila, že sa tu o ňom ešte dočítate. Viete už, že na mojom blogu je to celé o  radosti zo života a dánske hygge  k nej rozhodne prispieva.
Keďže  Dáni sa v roku 2020 opäť ocitli v rebríčku najšťastnejších krajín sveta na druhom mieste hneď po Fínoch, my Slováci so svojou 37 priečkou sa od nich nepochybne máme čo učiť, hlavne ak vezmeme do úvahy, že v Dánsku prevažuje sychravé a zamračené počasie, ktoré Dánov núti zostávať doma. Prší tam priemerne 173 dní v roku a priemerné teploty v lete sa pohybujú okolo 15 stupňov. Uznajte sami, že sa to  dá vnímať ako pomerne depresívne počasie. 
Dáni však smútku ani depresiám nepodliehajú a jedným z dôvodov je práve HYGGE. Ak ste sa s ním doteraz ešte nestretli, ste tu na správnom mieste. Rada vám ho priblížim a to hneď!
V hygge ide predovšetkým o objavovanie radosti každodenného života v maličkostiach. Predstavuje všetky tie krásne okamihy šťastia, tepla, útulna, ľudskej blízkosti a pocitu bezpečia, súvisiace najmä s domovom a rodinou. 
Veľký dôvod, prečo sa ocitlo na mojom blogu!


Keďže hygge je všade okolo nás a dotýka sa všetkých oblastí života od varenia, cez zariaďovanie domácnosti, trávenie voľného času,  pracovné prostredie, až po chvíle pohody a relaxu, dalo by sa o ňom písať naozaj veľa. Ja vám o ňom prezradím ešte jednu, zato však veľmi dôležitú vec. Mali by ste vedieť, že podobne ako láska, ani hygge sa nedá vynútiť. Aby v nás vyvolávalo pocity šťastia a prinášalo nám skutočnú radosť, musí byť spontánne.
A ja v to verím. Verím, že už vám v očiach svietia iskričky a ste na najlepšej ceste  zamilovať sa do tohto dánskeho fenoménu. Ak sa tak už  stalo, sme na rovnakej vlne (ako vraví jedna moja priateľka) a nemá význam dlhšie čakať. Hygge atmosféra je už len a len vo vašich rukách.
 

Prvé na čo by ste mali skutočne myslieť, sú sviečky. Je to zároveň prvá vec, ktorá sa Dánom v súvislosti s hygge vybaví. Údajne spália až 6 kg sviečkového vosku na jedného Dána ročne. Nuž, keď si predstavím akú atmosféru vytvorí už len jediná zapálená sviečka, úplne chápem túto ich posadnutosť. Malé mihotavé plamienky pôsobia veľmi upokojujúco a zároveň romanticky. Aj preto si sviečky vyrábam sama. Tak ich mám vždy dostatok. Snažím sa však uprednostniť ich zdravšiu verziu, napríklad použitím sójového vosku. Ak náhodou práve poruke žiadnu sviečku nemáte, vyskúšajte tlmené svetlo lampy, čo najviac podobné prirodzenému svetlu. 
 
Nasaďte si hrubé vlnené požky a schúľte sa pod teplú deku. Na mňa tá moja naj naj deka voľakde ešte len čaká, no za svoju zásobu teplých huňatých ponožiek sa naozaj hanbiť nemusím. Pokojne ich môžem mať na nohách vo dne, v noci. Je nanajvýš skvelé si popritom vychutnať aj svoj obľúbený čaj, alebo ak práve nedržíte diétu, tak kvalitnú horúcu čokoládu. Difuzér s obľúbenými esenciálnymi olejmi pomôže navodiť relax a pohodu nie len tela, ale i mysle. Na vôňu Revintsara či Rozmarín v týchto chladných dňoch jednoducho nedám dopustiť!
 

 
No a samozrejme nesmie chýbať ani nejaká skvelá pochúťka. Môžu to byť rýchle cookies alebo skvelé makové muffiny, ktoré sú hotové za pár minút, sú zdravé a ich prípravu dokáže zvádnuť s pomocou dospelého aj predškolák. Spoločná príprava dobrôt môže takto priniesť celkom spontánne neopakovateľnú atmosféru radosti – atmosféru hygge. 
 
Ak radi čítate, pútavá kniha vám zaručene pomôže na chvíľu zabudnúť na celý okolitý svet, starosti i každodenné povinnosti. Možno je to často až neskoro večer, keď zaspia deti alebo dokončíte prácu,  no o to viac vám potom čas strávený s knihou prinesie potešenie. 
Pre chvíle, keď za oknom padajú malé biele chumáčiky mávam prichystané oddychovky, z ktorých plynie dánske teplo, pohoda a útulno. Tentokrát mám dilemu, musím sa rozhodnúť medzi dvoma,  ktoré som si našla pod stromčekom (pretože Ježiško veľmi dobre vedel, čo v týchto časoch potrebujem, no nenapísal, ktorou mám začať). Obe však sľubujú, že sa v predstavách ocitnem na mieste, kde to bude  prinajmenšom nádherne voňať škoricou, horkou čokoládou a samozrejeme, ako inak, láskou. 


Tak čo poviete? Podarilo sa mi nadchnúť vás pre hygge? Nezabudnite však, že to najkrajšie na ňom, sú chvíle strávené s blízkymi, ktorých milujeme, a ktorí milujú nás, tí pri ktorých máme pocit bezpečia, prijatia a lásky. 
 
Želám nám všetkým, aby sme si,  i keď je to niekedy naozaj ťažké, vedome vedeli  všímať dôvody na radosť  a vďačnosť ❤