Moja joie de vivre

Ako si užiť jarné upratovanie

Prvé jarné dni sú tu a na nás už zo všetkých strán akčne vyskakujú články týkajúce sa jarného upratovania a rozličných návodov ako na to. Ja to jarné upratovanie fakt milujem (presnejšie – milujem, keď je už poupratované), pretože to do života vnáša odľahčenie, priestor a novú energiu.

Avšak návody typu – urobiť všetko za jeden deň, mať všetko do puntíku vyluxované, či splniť upratovací plán bez ohľadu na svoje telo a zdravie, nie je nič pre mňa.  

Ako to robím ja? Jarné upratovanie sa snažím užiť si!

1. Pri upratovaní sa usilujem o jeho správne načasovanie. Upratovať začínam až vo fáze ubúdajúceho mesiaca, pretože je údajne menšia pravdepodobnosť, že budete mať hneď všetko nanovo zapratané neporiadkom. Zároveň všetko prebytočné a škodlivé odchádza v tejto fáze mesiaca o niečo  rýchlejšie, než vo fáze pribúdajúceho mesiaca… Hm, za vyskúšanie nič nedáte…

2. Ja to mám raz od prírody tak. Sú činnosti, ktoré delegujem a upratuje sa spoločne. No niekedy (najčastejšie pri sezónnom upratovaní) naozaj zo všetkého najradšej upratujem, keď som doma sama. Dlho som nevedela prečo, no nedávno som na to prišla. Jednoducho sa na upratovanie dokážem lepšie naladiť i sústrediť, ak sa moja pozornosť nemusí rozptyľovať aj inými vecami.

… no niektorými predsa len môžeme… výnimky sú samozrejme povolené…

3. Jednou z takýchto výnimiek pri  jarnom upratovaní je u mňa napríklad aj príjemne rozptýlenie hudbou. Najlepšie, ak je dynamická, veselá. … urobí náladu, dodá energiu a v rytme hudby možno rozpohybuje okrem rúk napríklad aj boky… taký čas si kľudne môžem tancovať ako to prasiatko Rosita v rozprávke ZPÍVEJ. Táto pasáž, keď v unavenej mame nečakane –  uprostred supermarketu vzplanie vášeň,  je moja obľúbená

Tu je! Odo mňa, pre vás!

4. Upratujem intuitívne podľa toho, ako som práve naladená, no zvyčajne po izbách.

5. Nepotrebných vecí sa zbavujem tak, že ich buď zrecyklujem, podarujem, alebo vyhodím, no určite im nezabudnem poďakovať za ich doterajšiu službu.

6. Pri upratovaní sa vedome sústredím na myšlienku, že sa zbavujem starého a nepotrebného, aby som urobila priestor pre niečo nové. Nikdy to nie je len obyčajné upratovanie. Je to aj spôsob akejsi vnútornej očisty a vytváranie priestoru pre prúdenie novej, sviežej energie, ktorú každý okamžite vníma a teší sa z nej.

7. Moje upratovanie sprevádzajú vône. Pred, počas i po upratovaní používam esenciálne oleje. Pred upratovaním na navodenie príjemnej nálady. Počas upratovania ich zas  využívam čo najviac v domácich bio čistiacich prostriedkoch a osviežovačoch, no a po upratovaní zas naplním difuzér, aby som si užila zaslúženú relaxáciu.

Tipy na upratovacie olejové radovánky nájdete aj na mojej FB stránke TerraLuna.

8. Po upratovaní zapálim bielu sviečku a poďakujem sa za to, že je práca hotová, že v byte prúdi nová energia a svetlo, poďakujem svojmu bytu i sebe a poprosím, nech je nám v čistom priestore dobe, nech sme všetci zdraví, spokojní a chránení.

9. Z upratovania sa určite nezbláznim. „No tak nech!“, poviem si a je to! Aj keď to nebude celé tip –  top  – jedna báseň a dokonalosť, omnoho dôležitejšie je moje zdravie, nálada a vyžarovanie. Predstavte si to na príklade, že by k vám mali prísť na návštevu priatelia. Super poupratované, no stačí pozrieť na zničenú hostiteľku, z ktorej ide únava a vyčerpanie alebo! … alebo si predstavte, že je upratané s menšími nedokonalosťami, no z hostiteľky vyžaruje úsmev, nálada, pohoda, prijatie, takže je skvelá atmosféra a zábava. Myslím, že v druhom prípade sa tie nedokonalosti stratia akoby mávnutím čarovného prútika, čo vy na to?

Idete dnes na to? Ak áno, nech vám to ide pekne ako po masle. … a keď budete cítiť únavu, na chvíľu si oddýchnite, vyložte nohy, dajte si kávu, pusťte pesničku… proste si vydýchnite. Veď najkrajšie veci sú predsa len tie nedokonalé, no urobené s radosťou a láskou!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.